YENİ İNTEL CORE İ7 İŞLEMCİSİ VE ÖZELLİKLERİ

2008-12-23 15:07:00
Intel® Core™ i7 İşlemcisi Nedir? 

Intel
® Core i7 mikro işlemcileri, yongaların daha fazla veri işlemesini ve daha enerji verimliliği sağlayan önceki kodu Nehalem olan yeni mikro mimari kullanılarak üretilmiştir. Intel'in lider 45nm hafniyumlu işlemci teknolojisine dayanan Intel® CoreTM i7 işlemcisi işlemci teknolojisinde muhteşem bir yeniliği temsil eder: Daha küçük, enerji verimli, ölçeklenebilir ve herhangi bir Intel işlemcide bulunan en yüksek performansı sağlar. 

Yazma sonrası ne zaman nasıl davranacağını bilen işlemci. 
Bu işlemciyi hızlandıran içindeki bileşenlerdir: Intel’in önceki nesil işlemci teknolojileriyle, Intel
® CoreTM2 Duo işlemci ya da the Intel® CoreTM2 Quad işlemci” gibi, karşılaştırıldığında, Intel® CoreTM i7 işlemcisi 4 çekirdekte 8 parçayla en yüksek gücü sağlar. Herhangi bir işlemcinin en yüksek sayıda parçasıyla, Intel®CoreTM i7 işlemci masaüstü bilgisayarda benzersiz performans sağlayarak daha fazla görevin ve verinin işlenmesini sağlar. 

Bu son kullanıcı için ne anlama gelmektedir? 
  • Dijital medya yaratımında kopuş noktası yaratan performans: Daha hızlı video düzenleme/kodlama, görüntü işleme, ses üretimi, gerçek zamanlı ön izleme
  • En talepkar çoklu görevler için performans: An aynı anda çoklu uygulamaları çalıştırır ve böylece kullanıcılar daha az bekleme süresiyle daha fazlasını yapabilirler
  • Çok parçalı oyunlarda rakipsizlik: 8 parça boyunca dağıtılmış Yapay Zeka, daha hızlı nesne hesaplaması ve işlemeden dolayı daha yumuşak daha gerçekçi oyun ve efektler.
Sonuç olarak, sizin kadar akıllı olan bir işlemci. 
Intel
® CoreTM i7 işlemci dünyadaki en inanılmaz işlemci olmamakla birlikte, ihtiyaç olduğunda işlemcinin performansını otomatik olarak arttırmayı ihtiyaç olmadığında güç tüketiminin azaltılmasını sağlayan akıllı işlemci özelliklerini sunar. Intel® CoreTM i7 işlemcisi çekirdeklerin sıcaklığını ve güç kullanımını sürekli bir şekilde izleyen ve onları tamamen etkisizleştiren yerleşik bir Güç Kontrol Birimine sahiptir. Bu teknoloji sayesinde, kullanılmayan çekirdeklerin tüketimi sıfıra yakındır. 

Özellik Gelişmeleri 
Intel
® CoreTM i7 işlemcisinin gerçekleştirdiği işlemci devrimi hakkında fikir edinmek için, Intel® Core™2 Quad işlemcisiyle Intel Core™ i7 işlemcisinin kilit özelliklerini karşılaştırın. 

Intel® CORETM i7 İŞLEMCİLERIntel® CORETM 2 QUAD CORE İŞLEMCİLER
4 çekirdek, 8 parça4 çekirdek, 4 parça
Intel® Hyper-Threading TeknolojisiÖzellik yok
Intel Turbo Boost TeknolojisiÖzellik yok
3 kanal DDR3 Bellek*2 kanal DDR3 Bellek
Intel® QuickPath bağlantısıÖn Veri Yolu

* Bellek kontrolü DDR3 ek kanalına sahip işlemciye şu özelliklerin eklenmesini sağlar: 3 DDR3 kanallı Entegre Bellek Denetleyicisi (IMC), her kanal için 2 DIMM; DDR3 1066 MHz’te 32 GB /san’ 'ye kadar bellek bant genişliği 

Intel® Core i7 İşlemcisinin çığır açıcı geliştirimleri 

ÖzellikAvantaj
Intel® Hyper-Threading Teknolojisi 
Eş zamanlı olarak birden fazla görev kullanımı inanılmaz 8 işlem performansı (çekirdek başına 2 işlem)sağlar.
Birden fazla görev, her çekirdek boyunca akan veri için daha fazla yol. Daha fazla işleme sahip olduğunuzda aynı anda daha fazla görevi yerine getirirsiniz 

Daha az bekleme süresiyle daha fazlasını yapın
Turbo modunda çalışma 
Gerektiğinde, belirtilen sınırların altında çalışılan durumlarda termal ve güç ısı odalarını kullanarak işlemcinin frekansını dinamik olarak arttırır. 

İhtiyaç durumunda yoğun zamanlarda daha fazla talimatı işlemek için hızını otomatik olarak arttıran ekstra güç
Intel® QuickPath bağlantısıArttırılmış bant genişliği ve daha az gecikme sağlayan yeni sistem ara bağlantısı
Entegre Bellek Denetleyicisi 
İşlemciden doğrudan bellek erişimi
Daha az gecikme ve daha yüksek bellek bant genişliği veri yoğun uygulamalarda performansı arttırır
8M Paylaşımlı Intel® Smart CacheHer bir çekirdeğin verimli veri depolanması ve işlemi için her bir çekirdeğin ihtiyaçlarını karşılayan dinamik ve verimli ön bellek kullanımını sağlar

Sonuç 
Intel
® Core i7 işlemcileri video düzenleme, yoğun oyunlar ve diğer popular Internet ve bilgisayar uygulamaları için güç tüketimini artırmadan işlemci hızını yüzde 40’a çıkararak performans talebini hızlı bir şekilde karşılayan ve veri yığınının işlenmesini en yüksek seviyeye çıkaran yeni teknolojilerle oluşturulmuş en sofistike işlemcilerdir. 1 

Sonuç olarak, Intel® CoreTM i7 işlemcilerin dünyada ki en yüksek performansa sahip işlemciler olmasınının 3 kilit nedeni bulunmaktadır:
  • Akıllı Performans: Intel® Turbo Boost teknolojisi CPU’nun maksimum sıcaklık ve/veya güç limitlerinin altında çalıştığı durumda uygulama performansını arttıran işlemci hızını dinamik olarak ayarlayan geçici frekans (MHz) hızlandırma sağlar. Bu tipik olarak tek ya da daha az parçalı iş yüklerinde meydana gelir.
  • Arttırılmış çoklu parça kullanımı: Intel'in yeni Intel® Core serisi işlemciler, oldukça parçalı uygulamalar ve çoklu görev senaryolarında daha iyi performansla sonuçlanan her bir işlemci çekirdeğinin çoklu görevleri çalıştırmasını ya da aynı zamanda farklı parçaları kullanmasını sağlayan Intel® Hyper-Threading Teknolojisini içerir.
  • Daha Geniş Veri Yolları: Intel® Quick Path Teknolojisi önceki nesil ön veri yolu ara bağlantı sistemlerinin yerine geçen yeni bir noktadan noktaya sistem ara bağlantısıdır ve Intel® CoreTM i7 işlemci Extreme Edition durumunda bitlerin ve byte’ların transferini hızlandırmak için G/Ç bant genişliğini iki kattan fazlaya çıkarır. Sonuç: iyileştirilmiş veri işleme, performans ve güç.

                           KAYNAK:www.intel.com

9362
0
0
Yorum Yaz